Ako vybrať tesnenie na okná a dvere?

ROZDELENIE PODĽA MATERIALU

Tesneni SP – nový typ z termoplastického elastomeru s vynikajúcimi vlastnosťami, pre optimálne a zvukoizolačnéhodnoty. Uzavretá mikropena zabezpečí komfortnejši uzatvárací tlak. Vysoko prispôsobivá povrchu pre vyrovnanie tolerancie. Výborná elasticita pri nízkych teplotách. Vďaka uzavretej mikropene je nenasiakavá, na rozdiel od tesnení s molitanom, ktoré spôsobujú pliesne v zastrihnutých spojoch.

Tesnenie Deventer S – termoplastický elastomer s vynikajúcimi mechanickými a termickými vlastnostiami, odolné proti starnutiu, poveternostným podmienkam, UV žiareniu, ozónu.Znášajú sa s vodou riediteľnými akrylátovými lakmi a konzervačnými látkami, ktoré obsahujú rozpúšťadlá.

Tesnenie Deventer DS Z vysoko kvalitného silikónového kaučuku. Je z materiálu, ktorý nepodlieha starnutiu, odolný proti poveternostným vplyvom, UV a ozónu. Znáša sa s nátermi riediteľnými vodou a konvenčnými rozpúšťadlami obsahujúce živicu. Nanášanie na neznáme nátery, ktoré sú v kontakte s tesniacim profilom treba vyskúšať.

Tesnenie Deventer M – vysokokvalitné zmäkčené PVC, zušľachtené prísadami, odolné proti starnutiu, poveternostným podmienkam, UV žiareniu, ozónu. Znášajú sa s PU dvojkomponentnými látkami, kyselinou tvrdenými látkami. Nepoužívať s nitrolakmi, nitro rozpúšťadlami, alebo jednokomponentnými lakmi.

 

ROZDELENIE PODĽA ÚČELU POUŽITIA


OKENNÉ TESNENIE - Rozdeľujeme na stredové a dorazové. Pozri obrázok nižšie.

 

tesnenia

Typy stredového tesnenia:      SP125, SP6850 - výška 12mm 
Typy dorazového tesnenia: SP6918 , SV185 , SV418- výška 18mm
  SP103 , SV103- výška 10mm
  SP33B , S6645- výška 3mm

 

DVEROVÉ TESNENIE - rozdeľujeme na exteriérové a interiérové

EXTERIÉROVÉ

Exteriérové dverové tesnenie sa používa na vchodové dvere. Na vchodové dvere odporúčame použiť silikónové tesnenie DS, lebo sú prevážne zatvorené len v jednom bode (ak nie sú uzamknuté) narozdiel od okna resp. balkóna, ktorý je buď otvorený, alebo uzavretý (vo všetkých bodoch a nie len v jednom ako vchodové dvere).

Typy dverového tesnenia:    DS112- výška 12mm
  DS155 -výška 15mm

INTERIÉROVÉ

Interiérové tesnenie sa používa na interiérové dvere bezfalzové (tj.krídlo v rovine s rámom) alebo s falzom (štandartné). Odporúčame tesnenie s útlmom zvuku až o 52dB ako S 6612 a S6615.

Typy dverového tesnenia:    M8460- šírka 10mm
  S6612, M3967 a na bezfalzové dvere S6577 - šírka 12mm
  S6615 - šírka 15mm

 

ŠTANDARTNÁ FAREBNÁ ŠKÁLA

Farebné odtiene sa mierne líšia podľa materiálu (DS, SP, S a SV, M)

farba


VÝMENA TESNENIA

Pri výmene tesnenia rozlišujeme tesnenie na dorazové a stredové. Pri stredovom tesnení je nutné zmerať drážku v ktorej je tesnenie zasunuté, výšku plochy o ktorú sa opiera a celkovú výšku tesnenia (respektíve vôľu medzi krídlom a rámom v zavretom stave, ktorú tesnenie vypĺňa) .Pri dorazovom tesnení zmeriame aj vzdialenosť drážky krídla (v ktorej je zasunuté) po rám .