Ako vybrať laky na drevo?

Pri rozhodovaní sa, ako vybrať správnu povrchovú úpravu na drevo, potrebujeme najskôr vedieť, či sa jedná o výrobok určený pre používanie v exteriéri alebo interiéri. Ďalším kritériom pri vybere správneho náteru je to, či chceme používať náterové látky riediteľné vodou alebo riedidlom, aký spôsob nanášania chceme použiť (natieranie, striekanie, ...) a na záver je pre rozhodnutie veľmi dôležitý spôsob užívania daného výrobku (stôl, podlaha, záhradný nábytok, ...). Pre každý účel, resp. pre každé prostredie existuje vhodný náterový systém.

EXTERIÉR

V dnešnej dobe sa pre povrchovú úpravu drevených výrobkov v exteriéri viac odporúčajú ekologické – vodou riediteľné materiály. Ich výhodou je, popri už spomínanej ekológii, krátka doba schnutia, jednoduché nanášanie, veľký výber odtieňov, náter je omnoho pružnejší a dokáže lepšie odolávať rozmerovým zmenám dreva zapričíneným pôsobením poveternostných vplyvov. Sú bez zápachu, použité nástroje stačí umyť vodou ...
V závislosti od spôsobu užívania rozlišujeme nátery tenkovrstvé a hrubovrstvé, dá sa stretnúť aj s ponukou strednovrstvých náterov. Dôležité pre správny výber je aj to, či chcete, aby vynikla prirodzená krása dreva alebo naopak, drevo je pre Vás „iba“ materiál a štruktúru dreva prekryjete lakom. Podľa toho existujú lazúry ( jedná sa o transparentný náter, nemýliť si s pojmom bezfarebný ) a krycie laky.
Pre zabezpečenie čo najdlhšej životnosti náteru je veľmi dôležitá príprava podkladu, ktorá začína už pri výbere dreva. Na menej kvalitnom dreve, ktoré obsahuje veľa „hrčí“, smolníkov, ktoré navyše nie je dobre opracované ( len hobľovanie nestačí ) Vám nepomôže ani ten najlepší a najdrahší náter zabezpečiť očakávanú životnosť. Výber kvalitného materiálu a jeho opracovanie sú základom pre dosiahnutie požadovaného efektu.
Pri výbere náteru je dôležité aj to, akému namáhaniu poveternostnými vplyvmi bude daný výrobok vystavený. Výrazne to totiž ovplyvňuje životnosť náteru. Inému namáhaniu je vystavený napr. drevený plot a inému okno. Ináč bude namáhaná tá strana domu, na ktorú nám bude pravidelne svietiť slnko (a pôsobiť UV žiarenie) a ináč bude namáhaná a teda aj poškodzovaná tá strana domu, ktorá nie je vystavená pôsobeniu UV žiarenia. Inému namáhaniu podlieha tá časť domu, ktorá je pri každom daždi pravidelne zmáčanáa ináč tá strana, kde vďaka napr. prekrytiu strechou k tomu nedochádza. Nutnosť aplikácie opravného náteru nastane teda skôr na slnečnej a dažďom pravidelne zmáčanej strane a túto stranu domu treba aj pravidelne sledovať. Aplikácia opravného náteru na drevo, na ktorom došlo už k úplnej strate lazúry a na ktorom už došlo vďaka poveternostným vplyvom a UV žiareniu aj k jeho poškodeniu a zošednutiu, je omnoho viac nákladná a kvôli farebným zmenám dreva už často nie je možný pôvodný transparentný náter ale len náter krycí.
Pre dosiahnutie optimálnej ochrany dreva v exteriéri je nutné drevo chrániť pred pôsobením drevosfarbujúcich, drevokazných húb a plesní. Doporučujeme aplikáciu impregnačného fungicídneho náteru. Pri jeho výbere si preverte, ktoré účinné látkya v akom množstve ichobsahuje.

Tenkovrstvé ( strednovrstvé ) materiály doporučujeme na povrchovú úpravu plotov, altánkov, drevených prístreškov, drevených obkladov, drevených domov, atď.

V našej ponuke nájdete nasledovné produkty :

DECO-TEC 5410

- vodou riediteľný viacvrstvový náter s vysokou odolnosťou proti poveternostným vplyvom
- vytvára tenkú vrstvu
- môže sa použiť ako základný aj ako konečný náter
- spôsob aplikácie – namáčanie, natieranie
- pre optimálnu ochranu doporučujeme natrieť 3 x
- použitím vysoko transparentných pigmentov vynoká prirodzená textúra dreva
- vlastnosti regulujúce vlhkosť umožňujú drevu „ dýchať “
- dlhotrvajúca ochrana a zušľachťovanie drevených výrobkov v exteriéri bez kontaktu so zemou ako napr. balkóny, ploty, záhradný nábytok..
- pre maximálnu ochranu doporučujeme použiť impregnáciu proti drevokazným a drevosfarbujúcim hubám

DECO-TEC 5420

- vodou riediteľný viacvrstvový náter s vysokou odolnosťou proti poveternostným vplyvom
- vytvára tenkú vrstvu
- môže sa použiť ako základný aj ako konečný náter 
- spôsob aplikácie - štetec
- pre optimálnu ochranu doporučujeme natrieť 3 x
- vďaka nastavenej viskozite zabraňuje kvapkaniu, zabezpečuje ideálne podmienky pre roztieranie
- neobsahuje biocidy
- extrémne odolný proti vplyvom prírodných živlov ( krupobitie ), zabezpečuje dlhotrvajúcu ochranu počas 7 rokov
- UV odolný materiál sa vyznačuje vysokou transparentnosťou a zabezpečuje vyniknutie prirodzenej textúry dreva
- dlhotrvajúca ochrana a zušľachťovanie drevených výrobkov v exteriéri bez kontaktu so zemou ako napr. drevostavby, prístrešky pre autá, opláštenie stavieb, atď.
- pre maximálnu ochranu doporučujeme použiť impregnáciu proti drevokazným a drevosfarbujúcim hubám

Oba produkty Deco-tec 5410 aj Deco-tec 5420 dodávame v odtieňoch ZOWOSAN Color-Line Nature, Color-Line Classic

GORI 40 – DVA V JEDNOM

- produkt na rozpúšťadlovej báze s hodvábne matným leskom
- dekoratívny tenkovrstvý lazúrovací náter s impregnačným účinkom, reguluje prienik vlhkosti, odpudzuje vodu
- chráni pred zamodraním staticky nenamáhané drevo v exteriéri, ktoré nie je v kontakte so zemou, napr. oblklady, pergoly, ploty, zahradné domčeky apod.
- ľahké spracovanie
- zvýrazňuje prirodzenú kresbu dreva
- ochrana proti zamodraniu dreva pri ihličnatých drevinách v exteriéri, znižuje nebezpečenstvo ohrozenia dreva drevokaznými hubami
- možnosť použitia pre všetky dreviny, môže slúžiť aj ako renovačný náter, nanášanie štetcom
- používa sa neriedený, čistenie nástrojov technickým benzínom
- farebné odtiene : svetlý dub, borovica, barmský teak, orech a palisander
- možnosť použiť ako základný impregnačný náter podlazúry GORI 88

GORI 88

- tixotrópny lazúrovací náter na drevo, obsahujúci rozpúšťadlá, obsahuje kvalitné alkydové živice v organických rozpúšťadlách a svetlostále pigmenty
- určený na ochranu všetkých domácich aj tropických druhov dreva, pre vonkajšie použitie, drevodomy, okná, dvere, drevené prvky, ktoré nie sú v kontakte so zemou
- vytvára trvanlivý a odolný náter, ktorý nie je chúlostivý na napadnutie zamodraním ani plesňami
- odpudzuje vodu, reguluje vlhkosť, je svetlostály, odolný voči poveternostným vplyvom, obsahuje extra UV filter
- nanášanie štetcom, používa sa neriedený,
- pred aplikáciou GORI 88 doporučujeme použiť impregnačný náter proti hubám a plesniam – GORI 356
- následne aplikovaťv 2 - 3 vrstváchGori 88 Compact lasur
- farebné odtiene : svetlý dub, dub, borovica, barmský teak, gaštan, orech, palisander

LINEA BLU - HI 22xx

- tenkovrstvý vodou riediteľný lazúrovací lak s voskovým efektom, ktorý zabezpečuje dekoráciu dreva pri zachovaní prirodzeného vzhľadu „ NATURAL LOOK “ v exteriéri
- obsahuje špeciálne vosky, kvôli ktorým má lak excelentnú odolnosť proti vode
- určené na povrchovú úpravu drevených prvkov v extreriéri bez kontaktiú so zemou ( ploty, balkóny, prístrešky, altánky, záhradný nábytok, ... )
- doporučené pre dreviny, ako smrek, borovica, smrekovec ( červený smrek ), pred použitím doporučujeme použiť bezfarebnú impregnáciu proti drevokazným a drevosfarbujúcim hubám a plesniam
- nie veľmi vhodné pre dreviny dub, gaštan, iroko ( môže dochádzať k problémom so stekavosťou vyplavovaním tanínu, ku ktorému zvyčajne dochádza použitím vodou riediteľných produktov )
- doporučený počet vrstiev : 2 – 3, nanášanie štetcom, pre zvýšenie odolnosti možné aplikovať ako poslednú vrstvu vrchný lak s voskovým efektom HI 2310
- vhodné aj ako renovačný náter
- farebné odtiene : svetlý orech, orech, tmavý orech, mahagón, červená, červený smrek, čerešňa

GORI teakový olej, LINEA BLU teakový olej

Oba produkty sú zvlášť vhodné pre povrchovú úpravu drevených podláh v exteriéri, prípadne pre povrchovú úpravu dreveného záhradného nábytku. Používanie výrobkov na báze olejov v exteriéri si vyžaduje pravidelnú údržbu a aplikáciu opravného náteru.

Hrubovrstvé lazúry a krycie laky – doporučujeme pre povrchovú úpravu okien a vchodových dverí, aplikácia striekaním. K dispozícii máme len materiály riediteľné vodou. Systém povrchovej úpravy okien a vchodových dverí pozostáva z viacerých vrstiev.

1. Fungicídna impregnácia – Protec 106, Gori 356
2. Základný náter – Protec 200, Protec 203, Protec 250, Gori 615
3. Medzivrstva – Protec 310, Gori 650, Gori 616
4. Hrubovrstvá lazúra, krycí lak – Protec 420 TX, Protec 480, Gori 660, Gori 666

- odtiene lazúr dodávame podľa vzorkovníkov, odtiene krycích lakov miešame podľa RAL, NCS

INTERIÉR

Aj pri povrchovej úprave výrobkov v interiéri sa používajú čoraz viac laky riediteľné vodou, podiel predaja riedidlových materiálov ich zatiaľ stále výrazne prevyšuje.
Pre voľbu vodou riediteľných materiálov pre povrchovú úpravu výrobkov v interiéri je hlavným dôvodom okrem toho, že sú ekologické a bez škodlivých výparov to, že pre ich aplikáciu nie je nutné použiť žiadne ďalšie produkty ( tužidlo, riedidlo ). Veľmi obľúbené sú laky univerzálne – jeden a ten istý lak slúži ako základný aj ako vrchný lak, na kompletnú povrchovú úpravu potrebujete len jednu plechovku laku. Existujú samozrejme aj laky základné a vrchné. Ako hlavné nevýhody používania týchto lakov môžeme uviesť v porovnaní s riedidlovými lakmi zvyčajne dlhšiu dobu schnutia, dodržiavanie doporučenej teploty a relatívnej vlhkosti vzduchu v lakovni počas striekania a sušenia ( 20°C, 50 – 60 % ), obmedzenia z hľadiska použitia moridiel ( nie každé moridlo je možné použiť pod vodou riediteľný lak ), v niektorých prípadoch je cena týchto lakov vyššia v porovnaní s riedidlovými lakmi, výrobky na báze vody nesmú zmrznúť, skladovanie a preprava pri teplote min +5°C. Výhodou lakov na báze riedidiel je kratšia doba schnutia, nižšia cena, širšia škála produktov ( polyuretánové laky, akryluretánové laky, nitrolaky,... ), zvyčajne „lepšie“ parametre lakového filmu v porovnaní s lakmi riediteľnými vodou ( vyššia transparentnosť, väčšia odolnosť proti oderu, mikroškrabancom, lepšia odolnosť voči vode, ... ), žiadne obmedzenia z hľadiska použitia moridiel. Pri brúsení nedochádza k termoplasticite laku ako u niektorých lakov riediteľných vodou. Niektoré z negatívnych prejavov lakov riediteľných vodou dokážeme odstrániť použitím dvojzložkových lakov ( lak + tužidlo ), stráca sa však spomínaná jednoduchosť, navyšuje sa samozrejme cena a natužená zmes vodou riediteľného laku má skrátenú dobu použitia porovnateľnú s riedidlovými lakmi. Pri porovnávaní oboch skupín lakov musíme ale mať stále na pamäti zdraviu škodlivé ( karcinogénne ) výpary riedidlových lakov, ohrozenie jednak zdravia zamestnancov ale vďaka vysokému podielu VOC aj životného prostredia. Pre potlačenie týchto negatívnych javov je nutná investícia do odsávacieho zariadenia.

Pri výbere správneho laku potrebujeme poznať ešte účel použitia. Iné laky používame na povrchovú úpravu dverí, iné laky na povrchovú úpravu stolov, iné laky na povrchovú úpravu schodov prípadne podlahy. Napríklad, polyuretánové laky na povrchovú úpravu stolov alebo schodov by nemali obsahovať zinok. Pridávaním tohto prvku do základných lakov síce zjednodušujeme ich brúsenie, ale práve zinok nám pri prípadnom poškarabaní už hotového výrobku zanecháva nežiadúce biele škrabance.